Ogólnie o wiadomościach powrotnych

Zastanawiam się nad jednym problemem. Jak powinnyśmy traktować schwytanie ptaka z obcą obrączką kolejny raz w trakcie sezonu? Czy należy uznać, że jest to nowa wiadomość? Aktualnie, w naszych statystykach kolejnych stwierdzeń danej wiadomości obcej w sezonie nie uwzględniamy i podajemy ją tylko raz. A co z wiadomościami złapanymi powtórnie w kolejnym sezonie? Aktualnie każdą wiadomość obcą w sezonie liczymy tylko raz, ale czy tak powinniśmy robić? Czy ktoś wie jak postępują inni? Jakie w tej kwestii jest stanowisko Krajowej Centrali Obrączkowania?

Przeglądając stronę jednej z hiszpańskich grup obrączkarzy, znalazłem coś takiego:

http://www.e-sarracenia.es/mpbirds/index.php/gotur/229-alcattpoloniagotur

Może to zimek z Myscowej? Fajnie by było. Można to stwierdzić lub wykluczyć na podstawie tego co widać na fotce?
To chyba jakiś rekord dla polskiego zimorodka, będzie ze 2000 km.
Hiszpanie zdziwieni, że tak daleko zawędrował.
Ptaka schwytano 18.09.2011 w rezerwacie Tancat de Milia, tj. jakieś 15 km na S od Valencji.

Wykluczyć nie można :). Od 2007-07-28 do 2011-10-06 na Carpatice założyliśmy na zimorodki 206 obrączek spełniających warunek YN 1*. Z niecierpliwością oczekujemy na informację ze Stacji Ornitologicznej.

Bardzo ciekawa wiadomość i to już kolejna potwierdzająca podejmowanie dalekodystansowych migracji przez zimorodki.

A nie można zapytać francuzów co jest dalej na tym ringu?

Pewnie Chesterku masz rację, ale nie wiem czy nie byłoby prościej zapytać od razu Hiszpanów :slight_smile:

Pewnie byłoby, gdyby nie byli tacy oficjalni. Wysłałem do nich maila z grzecznym zapytaniem, a oni mi grzecznie odmówili. Tzn. nie do końca. Napisali, że czekają na zwrotkę i nie mogą informacji o tym zimorodku przekazać bezpośrednio bo mogą być ukarani (?). Nie wiem o co chodzi z tym karaniem. U nas też tak jest? Nie wiedziałem, że przekazywanie sobie inf. drogą nieoficjalną to aż taka zbrodnia.
Dalej piszę Pedro, że poinformuje mnie jak otrzyma zwrotkę.
I na koniec proponuje, że szybszą metodą jest przekazanie im wykazu zaobrączkowanych zimorodków, a oni sprawdzą czy jest tam ten skontrolowany przez nich.
Tak więc przyjdzie nam poczekać na oficjalną odpowiedź, czyli jeszcze cn. jakieś pół roku.

A poniżej mail od Pedra, można sprawdzić tłumaczenie, może coś pomyliłem:)

Hola Sebastian,

Esta anilla esta tramitada a mi oficina de anillamiento y estoy esperando respuesta, no podemos tramitar esta información directamente nosotros, ya que nos podrían sancionar.

Cuando reciba el historial de mi oficina te lo puedo pasar sin problemas por si es la vuestra.

Otra opción mas rápida es que nos paséis todas las anillas puestas a los Alc att y nosotros comprobar si alguna es la vuestra.

Estas invitado a anillar en Valencia si te apetece, tu Español es muy bueno

Saludos

Pedro Marín

Coordinador GOTUR

Sorry, zamieszał mi ten rudzik z Francji :slight_smile:

Sebastian, tłumaczenie jest ok :slight_smile:
ciekawa sprawa z tą karą. Pojedź do Walencji, to się dowiemy :slight_smile: