Niedługo nie będziemy potrzebni

Taki żart w temacie, ale coś w tym kierunku kombinują:

http://www.buligl.pl/web/buligl/aktualnosci-ze-swiata-przyrody-1

Ha, ha :slight_smile: Będziemy… ale tacy bardziej informatyczni niż terenowi. Ktoś te urządzenia musi przecież obsługiwać, serwisować, nadzorować, weryfikować, instalować, upgradować :slight_smile:

Ciekawe to, w którą stronę świat pójdzie… jeszcze insze niż maleńkie nadajniki… Tylko jak to jest ze STOP-overami? Taka technika wojskowa rejestruje chyba tylko trasę, ale nie można za jej pomocą stwierdzić, co się dzieje na żerowisku… Tutaj wciąż my - łapacze - mamy najładniejsze dane dotyczące zmian w otłuszczeniu takiego ptaszora, który się retrapi i możemy szacować czas jego przebywania w danym miejscu…

A tak już nie na poważnie, Ryś… czy Marek Jelonek ma jakiegoś krewnego w Instytucie Informatyki Politechniki Poznańskiej? :slight_smile:
Myślę, że ten temat mógłby Cię zainteresować: Reintrodukcja gatunków wyjątkowo trudnych nową metodą “born to be free” na przykładzie kuraków leśnych i rysia.

…Kto jak kto, ale Rychu jest na pewno: born to be free :smiley:

WWFy tak wysie wypuszczają. Ja się na tym nie znam, ale doszły mnie słuchy, że sam program restytucji wysi tą metodą został dosyć ostro skrytykowany na/po konferencji w IOPie, co to była na tematy restytucyjno-retrodukcyjne. Nie wiem, czy chodziło o samą metodę, czy o sposób jej wykorzystania. Ale może się mylę i wszystko jest super (w co nie wierzę).

Born to be free? Bajki… Easy Ridera nie oglądałaś? BTBF, a potem co jak co… Sein zum Tode?

nie ma się co nowymi metodami podniecać - tradycja! :wink:

Kurde jacy Wy wszyscy jesteście poligloci… Sein zum Tode… :slight_smile:

Konferencja jak to konferencja - sporo marketingu.
Exorigo żyje z systemu dla Retailu (G.O.L.D.), CMS’a oraz z Oracle’a (DBMS) i kawałka produktów IBM’a.
Myślę że ornitologia nie jest dla nich aż tak łakomym kąskiem :slight_smile:

A poza tym jak będą rozpoznawać po dźwięku to daleko nie zajadą.
Chyba że np. collybitę nocą po świście upierzenia na wietrze rozpoznają :slight_smile:

No a już napewno na kosmiczne technologie Wojska Polskiego będziemy musieli trochę poczekać…
Niech chłopaki najpierw lepiej opanczerzą rosomaki i doszkolą pilotów Tupolewów dla VIP’ów…
Przepraszam, Tupolewa.

Dokąd pójdzie świat ?
Ja to wiem ! Ja ! Ja ! Mnie wybierzcie ! :slight_smile:
Pójdzie do jasnej cholery i to tak długo dopóki da radę a potem wróci tam skąd przyszedł ! :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

pzdr., m.

1lajk

A ja już prawie widzę obrączki z micro kartą SIM na baterii o żywotności 6 miesięcy raportujący to stacji GSM lokalizacje z numerem IMEI. Z przyjemnością będzie można takie dane potem analizować. A GSM jest teraz prawie wszędzie. Albo można będzie sms’a do danego ptaszka wysłać z zapytaniem “Gdzie jesteś malutki” a on Ci odeśle lokalizacje, to poprawi żywotność baterii. Zreszta jakby się uprzeć to coś podobnego można by już teraz oprogramować na byle komórce z systemem Symbian ale wielkość komórki to na niedźwiedzie by się mogła nadać na razie… ale zminiaturyzują, zminiaturyzują. Ciekawe jakiej wielkości są te nadajniki GSM do lokalizacji samochodów…