Czy orliki szybują? ...i inne zagwózdki słowne

Powiedzcie mi ludziska, bo z Marem duskusje taką krótką miałam, czy orliki szybują, czy nie szybują? :slight_smile: pozdrówka!

Jak nie machają skrzydłami i lecą, to szybują. Jak szybowiec.

A jak orlik leci i w szybę rąbnie, to też chyba szybuje? Chodzi mi o moment zetknięcia się ptaka z powierzchnią szyby. Bo później to już na pewno pikuje a nie szybuje. :slight_smile:

Jeśli o takie zjawisko chodzi, to chyba nie szybują. Musiałby walnąć w wieżowiec, a takiego budynku w górach nie ma. W środowisku, gdzie występują wieżowce chyba jeszcze nie stwierdzono orlika?

:slight_smile:

No to w ramach badań nad orlikiem krzykliwym postawmy porządnie oszklony drapacz chmur w Beskidzie niskim… Może na Ostrysznem? Byłby to kolejny powód dlaczego nie może powstać zbiornik Kąty-Myscowa :stuck_out_tongue_winking_eye:

No i zaczyna się jak na wiekszości forów :slight_smile:
90% odpowiedzi nie na temat - wg. klucza byle śnieszniej :slight_smile:

Wg. kilku słowników internetowych SZYBOWAĆ to: “poruszać się w powietrzu, latać bez użycia napędu”.
A zatem wszystkie ptaki od czasu do czasu szybują…

Jednak nie używa się w naszym światku stwierdzenia typu: “widziałem stado szybujących grubodziów,
szczygłów, czapli…” Stąd mam wrażenie że również o orlikach rzadko tak się mówi.

pzdr., MJ

Mareczku. Orliki jak najbardziej szybują (i nie chodzi mi teraz o te co w szybę przywalą :)). Nieraz sam widziałem jak 1, 2 lub 3 ptaki poruszały się lotem kołującym czyli szybowcowym, wznosząc się na prądach powietrznych. W przypadku ptaków takie zachowanie nazywa się szybowaniem. A u grubodziobów tego nie widziałem.

A tu dowód na szybowanie orlika http://www.youtube.com/watch?v=d8eJYM_Iwl4&hl=pl.

Pozdrawiam, szybowników, szybowce i szybiarzy, gC